Obóz sportowo-obronny w CSMW w Ustce

Klasa druga wojskowa z II Liceum Ogólnokształcącego w Białym Borze w dniach 21-25 maja 2018 roku, zgodnie z programem kształcenia brała udział w obozie sportowo-obronnym na terenie Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej im. wiceadmirała Józefa UNRUGA w Ustce. Celem obozu była realizacja szkolenia ogólnowojskowego, zajęć z wychowania fizycznego i surwiwalu oraz kształtowanie postaw obywatelskich i patriotycznych.

W dniu pierwszym młodzież zapoznała się z zasadami bezpieczeństwa oraz  doskonaliła techniki strzelania z wykorzystaniem systemu szkolno-treningowego do broni strzeleckiej „Śnieżnik”. Uczniowie strzelali indywidualnie, ale także drużynowo z wykorzystaniem scenariusza walki .

Zajęcia z instruktorem SERE (Survival, Evasion, Resistance, Escape – Przetrwanie, unikanie, opór w niewoli oraz ucieczka), podczas których uczniowie poznali sposoby rozpalania ognia w trudnych warunkach, uzdatniania wody, pozyskiwania pożywienia, określania kierunków stron świata, czytania mapy czy wykonania schronienia w terenie leśnym. Przyszli żołnierze odbyli także zajęcia walki wręcz i na pływalni (poznali techniki pływania).  Należy nadmienić, że dobra  kondycja sportowa to kluczowe element w pracy zawodowej żołnierza.

Zajęcia z taktyki i terenoznawstwa obejmowały techniki pokonywania terenu różnymi sposobami, działanie żołnierza podczas marszu i wykonywanie pomiarów w terenie. Ponadto uczestnicy obozu zwiedzili Salę Tradycji CSMW oraz  bazę szkoleniową, tj.:

– Cykl nawigacji i Uzbrojenia Okrętowego

– Cykl Mechaniczno- Elektryczny i Ratownictwa Morskiego,

– Cykl Wsparcia i Zabezpieczenia Działań Sił Okrętowych.

Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty jego ukończenia oraz pamiątkowe gadżety CSMW z rąk kmdr ppor. mgr Roberta Biernaczyka. W drodze powrotnej uczestnicy wraz z opiekunami udali się zwiedzić ustecką promenadę.

Cały pobyt w CSMW uznać można za bardzo udany.  Uczniowie bogatsi o nową wiedzę i doświadczenie, pełni pozytywnych wrażeń powrócili do szkolnej rzeczywistości. Być może następnym razem pojawią się tam jako… zawodowi żołnierze.

Dyrekcja oraz uczestnicy obozu składają serdecznie podziękowania za organizację obozu.

 

Tekst: J.Nowak

Zdjęcia: Mirosław Merchel, Joanna Nowak, Anna Kowalska.